Cildin Kolajen Seviyesi Neden Düşer?

532

Kolajen sağlıklı bir cilt için vazgeçilmez bir maddedir.

Vücudumuz yeterli miktarda kolajen üreterek cildin sağlıklı, genç, elastik görünümünü korur. Bu sayede ciltte kırışıklık, çizgi oluşumu ve sarkma gibi olumsuzlukların yaşanmaz. Kolajen ayrıca cildin esnekliğini koruyarak selülit ve çatlak oluşumunu da engelleyen önemli bir görev görür.

Cildimiz için bu kadar önemli olan kolajenin seviyesi neden düşer?

Güneşlenmek vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için önemlidir fakat güneşin zararlı UV ışınları cilde nüfuz ederek, vücudun kolajen üretimine zarar verir, kolajen bağ doku hücreleri zarar görür.

Yaşadığımız yoğun stres, kolajen bağ doku hücrelerine zarar verir.

Gençlik döneminde vücut yoğun miktarda kolajen üretir fakat biyolojik yaşımızın ilerlemesiyle kolajen bağ doku hücrelerinde bozulmalar başlar bu da üretilen kolajen seviyesini düşürür.

Biyolojik yaşımızın ilerlemesiyle glikozaminoglikan sentezi cildimizdeki nem dengesini bozar ve bununla paralel olarak, üretilen kolejen seviyesi azalır.

Cildimizde yaşanan kimyasal reaksiyonlar sonucunda da kolajen bağ dokusu zarar görür ve kolajen seviyesi düşer.

Şehir hayatının kirli havası, yoğun yaşam temposu, düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi unsurlar da kolajen bağ dokusuna zarar verir ve vücudun ürettiği kolajen seviyesini düşürür.