Eklem Sağlığı : Kolajen

630

Kolajen, eklem sağlığının korunmasında ve desteklenmesinde de önemli görevler üstlenmektedir. Kolajen, kemiklerimizin arasında bulunan jel benzeri yapısı sayesinde kemiklerin birbirine sürtünmesi engeller ve bu sayede ağrı, kısıtlı hareket, sert bacak hissi gibi olumsuzlukların yaşanmasını engellenir.

Yürürken, merdiven inerken ya da çıkarken, dizinizi bükerken ağrı hissettiniz mi? Ya da hareket ederken bacaklarınızın, dizlerinizin çok sert olduğunu fark ettiniz mi? Bu sorulara yanıtınız “evet” ise eklemlerinizde bulunan kolajenin seviyesi azalmaya başlamıştır.

Hangi tip kolajen eklem sağlığı için önemlidir? Kolajenin eklem sağlık için önemi nedir? Hadi gelin detaylıca inceleyelim.

 

Tip 2 Kolajen eklem sağlının korunmasında görevlidir, eklem kıkırdağının vazgeçilmez temel yapı taşıdır ve eklem kıkırdak yapının güçlü, esnek ve dayanıklı olmasını sağlar.

Tip 2 Kolajen’in eklem sağlığı için önemi:

  • Eklem kıkırdağını destekler.
  • Eklem kıkırdağını iyileştirir.
  • Eklem ağrılarını en aza indirir.
  • Rahat hareket imkanı sağlar.
  • Eklemlerdeki kireçlenmeyi önler ve ilerlemesini engeller.

Eklem rahatsızlığı, kas ağrısı yaşayanlar, osteoartrit ve romanaid artrit tedavisi görenler, spor yaralanması yaşayanlar ve ağır antrenman çalışması yapanlar eklemlerini korumak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için destekleyici ürünler ve doğal ürünlerle kolajen takviyesi almaya dikkat etmelidir.