Ana Sayfa Kolajen Eklem Sağlığı ve Kolajen

Eklem Sağlığı ve Kolajen

Eklem sağlığı ve kolajen birbirinden ayrılmayan iki önemli konudur. Kolajen eklem sağlığının korunmasında ve desteklenmesinde önemli görevler üstlenmektedir.

Eklem sağlığı ve kolajen neden birbiriyle bağlantılıdır.

Kolajen, kemiklerin arasında bulunan jel benzeri yapısı aracılığıyla kemiklerin birbirine sürtünmesini engeller. Bu sayede ağrı, kısıtlı hareket, sert bacak hissi gibi olumsuzlukların yaşanması engellenir.

Yürürken, merdiven inip çıkarken dizinizi bükerken ağrı hissettiniz mi? Ya da haraket ederken bacaklarınızın, dizlerinizin çok sert olduğunu fark ettiniz mi?

Bu sorulardan herhangi birine yanıtınız “evet” ise eklemlerinizde bulunan kolajenin seviyesi azalmaya başlamış durumdadır.

Eklem sağlığında en önemli kolajen tipi hangisidir? 

Tip II kolajen, eklem sağlığının korunmasında rol alır ve eklem kıkırdağının vazgeçilmez temel yapı taşıdır. Tip II kolejen eklem sağlığı için neden önemlidir?

  • Kıkırdak yapıyı destekler.
  • Eklem ağrılarını en aza indirir ve iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Rahat ve kesintisiz hareket imkanı sağlar.
  • Eklemde meydana gelen kireçlenmeyi önler ve ilerlemesini engeller.

FAYDALI YAZILAR

Kolajen Hakkında Merak Edilenler

Kolajen, son yıllarda popülaritesi artan; vücudumuzda en çok bulunan önemli bir proteindir. Cilt ve vücut sağlığı için önemli bir destekçi olan bu önemli protein hakkında neler biliyorsunuz?

Mevsim Geçişlerinde Kolajen Takviyesi Neden Önemli?

Mevsim geçişlerinde değişen hava koşulları ile birlikte cilt sağlığının ve kolajen maddesinin olumsuz etkilendiğini biliyor musunuz? Olumsuz etkilerini birlikte inceleyelim. Cildin nem dengesi bozulur...

Kolajen Takviyesi Ürünlerini Neden Kullanmalıyız?

Sağlıklı, genç görünümlü bir cilt ve güçlü eklem, saç, tırnak yapısı ve kalp damar sağlığı için kolajan vazgeçilmez bir proteindir. Kolajen maddesi vücudumuzda doğal...

Kolajen Takviyesi Ürünleri Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı ve güzel görünümcü cilt yapısını desteklemek için vücudun kolajen üretimi desteklenmelidir. Bunun için de devreye kolajen takviyesi ürünleri kullanmak ve kolajen destekli beslenme...

Kolajen Takviyesi Ürünlerinin Faydaları ve Zararları

Kolajen, son yılların en popüler konularından biri durumundadır. Eklem, saç, tırnak, bağ doku ve özellikle cilt sağlığı için kolajen takviyesi ürünlerinin kullanımı hızla artmaya...