Kolajen Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

1870

Sağlıklı Bir Cilt ve Vücudun Sırrı Kolajen’de Saklı!

Biyolojik yaşımızın ilerlemesiyle vücudumuzda üretilen kolajen miktarında azalma başlar. Kolajen miktarının azalması, sağlıksız beslenme, düzenli spor yapmama, tempolu bir yaşam, şehir hayatının kirli havası ve cilt bakımına özen göstermeme gibi etkenler cilt ve vücut sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Vücudumuzdaki kolajen miktarının yaşla birlikte azalmasıyla bedenimiz bize bunun sinyallerini verir. Hadi gelin “kolajen eksikliğinin belirtileri nedir?” sorusunun cevabını inceleyelim:

1) Kolajen Eksikliğinin Cilde Etkileri

Vücudumuzda üretilen kolajen miktarının azalmasıyla cildimiz sağlığını kaybeder. Bu da cildin nem dengesinin bozulmasına, ciltte sarkma, kırışıklık ve çizgilerin meydana gelmesine neden olur. Yüz hatlarımızda değişimler yaşanır, yanaklar içe doğru çökmeye başlar, göz altında boşluklar meydana gelir.

2) Kolajen Eksikliğinin Kas, Eklem ve Kemiklere Etkileri

Kolajen, kas, eklem ve kemik sağlığımız için gerekli olan doğal bir aminoasittir. Vücudumuzda üretilen kolajen miktarının azalmasıyla beraber eklem sağlığı bozulur, zor yürüme, ağrı gibi hisler yaşanır. Kas kütlesinde azalma meydana gelir. Kemikler daha kırılgan olur.

Kolajen eksikliği ile beraber kireçlenme, osteoartrit ve romatoid artrit gibi hastalıklara yakalanma olasılığı artar. Spor yaralanması, burkulma, kırık gibi hasarlarda iyileşme süreci gecikir.

3) Kolajen Eksikliğinin Saç ve Tırnağa Etkileri

Kolajen eksikliğiyle beraber saçlarda dökülme ve renk kaybı meydana gelir. Tırnaklar kırılganlaşır ve yavaş uzamaya başlar.

4) Kolajen Eksikliğinin Kalp Sağlına Etkileri


Kolajen’de bulunan aminoasit prolinin azalmasıyla beraber atardamar duvarlarında yağ birikimi meydana gelir ve kan basıncı düzenlenemez.