Kolajen Hangi Besinlerde Bulunur?

2379

Doğadan beslenerek vücudunuzun kolajen üretimini destekleyebilirsiniz.

Biyolojik yaşımızın ilerlemesiyle vücudun kolajen üretimi azalır. Bu da cilt ve vücut sağlığımızın bozulmasına neden olur. Dur! Hemen umutsuzluğa kapılma. Yaşla birlikte azalan kolajen üretimini, sağlıklı besinler tüketerek yeniden arttırabiliriz.

Vücudumuzdaki kolajen miktarını arttırmaya yardımcı besinler neler? Kolajen hangi besinlerde bulunur? Hadi gel detaylıca inceleyelim.

 

Kolajen Seviyesini Arttıran Besinler

1.Soya ve Soya Ürünleri

Soya ürünlerinde bulunan genistein adı verilen madde vücudun ihtiyacı olan kolajen üretimini desteklemektedir. Kolajen üretimini desteklemek ve arttırmak için soya bazlı besinler tüketebilirsiniz.

2.Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan lutein adı verilen madde kollajen üretimini desteklemeye yardımcı olmaktadır. Ispanak, roka, lahana, marul vb. sebzeleri tüketebilirsiniz.

3. A Vitamini İçeren Besinler

A vitamini kolajen üretimini destekleyen önemli bir vitamindir. Havuç, şalgam, kabak, kavun, domates, bezelye, karpuz, kayısı, lahana, brokoli, kırmızı biber gibi bitkisel gıdalar; ciğer ezmesi, keçi sütü, inek sütü, karides, yumurta, somon, peynir, yoğurt, sardalya, tavuk gibi hayvansal gıdalar tüketebilirsiniz.

4.C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini kolajen desteği için vazgeçilmez bir vitamindir. C vitamini her gün düzenli olarak kullanılmalıdır. Portakal, mandalina, mango, çilek, limon, kivi gibi C vitamini deposu besinler tüketebilirsiniz.

5.Sülfür İçeren Besinler

Sülfür cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olan bir maddedir ve vücudun kolajen üretimini destekler. Kereviz, salatalık, zeytin gibi besinler tüketebilirsiniz.

6. Doğal Otlar

Ebegümeci, ısırgan gibi doğada kolayca bulabileceğimiz otlar doğal kolajen kaynağıdır. Cilt dostu olan bu otları tüketerek cildinizin nemlenmesine, esnekliğini korumasına, kırışıkların azalmasına yardımcı olmaktadır.

7. Adaçayı

Adaçayının kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır ve kolajen üretimini destekleyici etkisi bulunmaktadır. Adaçayı tüketinine özen göstererek cildinizin esnekliğini koruyabilirsiniz.

8.Kırmızı Sebzeler

Kırmızı sebzelerde bulunan likopen ve antosiyanin maddeleri kolajenin öncüsü olan prokollajen seviyesini arttırarak cildin sıkılığını korumaya yardımcı olur. Kırmızı sebzelerde bulunan antioksidanlar ile cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

9.Nane

Nane içeriğinde bulunan kolajen ile cilde ferahlık ve enerji verir. Cildin genç görünümünü korur ve kırışıklığı önlemeye yardımcı olur.

10. Balık

Balığın, kolajen bağ dokusunu koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kolajen destekçisi omega-3 ile cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Haftada bir balık tüketebilirsiniz.