Ana Sayfa Diğer Kolajen Seviyesini Arttıran Besinler

Kolajen Seviyesini Arttıran Besinler

Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı aracılığıyla vücudun kolajen üretimi desteklenebilir.

  • Biyolojik yaşın ilerlemesi ve dış etkenlerin de etkisiyle kolajen üretimi azalır.
  • Kolajen seviyesinin azalmasıyla birlikte hem vücut hem de cilt sağlığı olumsuz etkilenir.
  • Vücudun kolajen üretimini desteklemek için sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmak oldukça önemlidir.

Doğadan beslenerek kolajen vücudun kolajen üretimine destek olunabilir. Peki kolajen seviyesini arttıran besinler nelerdir? Kolajen hangi besinler bulunur? Detaylıca İnceleyelim.

Kolajen Seviyesini Arttıran Besinler

1. Soya ve Soya Ürünleri

Soya ürünlerinde bulunan genistein adı verilen madde vücudun ihtiyacı olan kolajen üretimini desteklemektedir. Kolajen üretimini desteklemek ve arttırmak için soya bazlı besinler tüketebilirsiniz.

2. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan lutein adı verilen madde kollajen üretimini desteklemeye yardımcı olmaktadır. Ispanak, roka, lahana, marul vb. sebzeleri tüketebilirsiniz.

3. A Vitamini İçeren Besinler

A vitamini kolajen üretimini destekleyen önemli bir vitamindir. Havuç, şalgam, kabak, kavun, domates, bezelye, karpuz, kayısı, lahana, brokoli, kırmızı biber gibi bitkisel gıdalar; ciğer ezmesi, keçi sütü, inek sütü, karides, yumurta, somon, peynir, yoğurt, sardalya, tavuk gibi hayvansal gıdalar tüketebilirsiniz.

4. C Vitamini İçeren Besinler

C vitamini kolajen desteği için vazgeçilmez bir vitamindir. C vitamini her gün düzenli olarak kullanılmalıdır. Portakal, mandalina, mango, çilek, limon, kivi gibi C vitamini deposu besinler tüketebilirsiniz.

5. Sülfür İçeren Besinler

Sülfür cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya yardımcı olan bir maddedir ve vücudun kolajen üretimini destekler. Kereviz, salatalık, zeytin gibi besinler tüketebilirsiniz.

6. Doğal Otlar

Ebegümeci, ısırgan gibi doğada kolayca bulabileceğimiz otlar doğal kolajen kaynağıdır. Cilt dostu olan bu otları tüketerek cildinizin nemlenmesine, esnekliğini korumasına, kırışıkların azalmasına yardımcı olmaktadır.

7. Adaçayı

Adaçayının kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır ve kolajen üretimini destekleyici etkisi bulunmaktadır. Adaçayı tüketinine özen göstererek cildinizin esnekliğini koruyabilirsiniz.

8.Kırmızı Sebzeler

Kırmızı sebzelerde bulunan likopen ve antosiyanin maddeleri kolajenin öncüsü olan prokollajen seviyesini arttırarak cildin sıkılığını korumaya yardımcı olur. Kırmızı sebzelerde bulunan antioksidanlar ile cildinizi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz.

9.Nane

Nane içeriğinde bulunan kolajen ile cilde ferahlık ve enerji verir. Cildin genç görünümünü korur ve kırışıklığı önlemeye yardımcı olur.

10. Balık

Balığın, kolajen bağ dokusunu koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kolajen destekçisi omega-3 ile cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Haftada bir balık tüketebilirsiniz.

FAYDALI YAZILAR

Kolajen Hakkında Merak Edilenler

Kolajen, son yıllarda popülaritesi artan; vücudumuzda en çok bulunan önemli bir proteindir. Cilt ve vücut sağlığı için önemli bir destekçi olan bu önemli protein hakkında neler biliyorsunuz?

Mevsim Geçişlerinde Kolajen Takviyesi Neden Önemli?

Mevsim geçişlerinde değişen hava koşulları ile birlikte cilt sağlığının ve kolajen maddesinin olumsuz etkilendiğini biliyor musunuz? Olumsuz etkilerini birlikte inceleyelim. Cildin nem dengesi bozulur...

Kolajen Takviyesi Ürünlerini Neden Kullanmalıyız?

Sağlıklı, genç görünümlü bir cilt ve güçlü eklem, saç, tırnak yapısı ve kalp damar sağlığı için kolajan vazgeçilmez bir proteindir. Kolajen maddesi vücudumuzda doğal...

Kolajen Takviyesi Ürünleri Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlıklı ve güzel görünümcü cilt yapısını desteklemek için vücudun kolajen üretimi desteklenmelidir. Bunun için de devreye kolajen takviyesi ürünleri kullanmak ve kolajen destekli beslenme...

Kolajen Takviyesi Ürünlerinin Faydaları ve Zararları

Kolajen, son yılların en popüler konularından biri durumundadır. Eklem, saç, tırnak, bağ doku ve özellikle cilt sağlığı için kolajen takviyesi ürünlerinin kullanımı hızla artmaya...