Kolajen’in Cilt İçin Önemi

656

Cilt sağlığını, güzel ve pürüzsüz bir cilt görünümünü korumak için kolajen önemli bir maddedir.

Yoğun gündelik yaşam, sağlıksız beslenme, kirli hava, mevsim geçişleri, makyaj kalıntıları, yanlış cilt bakım ürünleri kullanmak, UV ışınları vb. unsurlar cildimizi her geçen gün biraz daha yıpratır, cilt sağlığımızı bozar. Biyolojik yaşın ilerlemesiyle birlikte vücudumuzdaki kolajen seviyesi düşer bu da, cildimizi olumsuz dış etkenlere karşı korunmasız duruma düşürür.

Kolajen bağ dokusunun zarar görmesi, üretilen kolajen seviyesinin azalmasıyla birlikte cilt genç görünümü kaybeder, kırışıklık, sarkma gibi süreçler yaşanmaya başlar. Cilt kurur, canlılığını ve sağlığını kaybeder.

Ciltte oluşan yara, yanık, kesik gibi olumsuz durumların iyileşme süreci, vücudun yeterli miktarda kolajen üretmesine bağlı olarak uzar ya da kısalır. Bu tip olumsuzlukların iyileşme sürecini hızlandırmak için vücudumuzun kollajen üretimini dışarıdan alacağımız takviye ürünlerle ya da doğal besinlerle desteklemeliyiz.

Işıl ışıl parlayan, canlı, nem dengesini koruyan, sağlıklı ve genç bir cilt için vücudun kolajen üretimini desteklemeliyiz.  Unutmayın ki genç görünen, sağlıklı bir cildin sırrı kolajende saklı!