Vücudumuz Kolajen Takviyesine Neden İhtiyaç Duyuyor?

308

Kolajen, sağlıklı bir cilt ve vücut için önemli bir yapı taşıdır. Cildimizin genç, sağlıklı ve canlı görünümünün korunması, eklem kıkırdak dokunun ve saç, tırnak sağlığının korunması için kolajen, vücudumuzda önemli bir görev üstlenir.

Vücudumuz hem biyolojik yaş hem de dış faktörlerin etkisiyle ürettiği kolajen seviyesini en aza indirir ve bu da cildimizde ve vücudumuzda gözle görülen, hızlı değişimlerin yaşanmasına sebep olur.

Sağlıksız beslenme, stres, cilt bakımını ve su tüketimini ihmal etme, günlük C vitamini alımını aksatma, ve yanlış yemek pişirme yöntemleri (kızartma, ızgara, paket gıdalar vs.) unsurlar dışarıdan doğal yollarla kolajen kazanmamızı engelledi.

Kolajen bakımından zengin olan sakatat, kemikli etler ya da meyve ve sebzelerin tüketimini ihmal etmemiz de kolajen seviyesinin azalmasına sebep olmuştur.

Kolajen seviyesinin düşmesiyle beraber cildimizde kırışıklık ve çizgi oluşumu başlar, cilt genç görünümünü, sağlığını ve canlılığını kaybeder. Spor yaralanması, cilt yanığı, cilt kesikleri gibi olumsuzlukların iyileşme süreci gecikir. Ve insanlar bu olumsuz durumların yaşanmaya başlamasıyla “kolajen takviyesi” gibi çözüm yollarına yönelmeye başlar.